Zhodnocení finančních prostředků, jejich návratnost, celkové úspory

25. února 2008 v 0:00 |  Ceny slunečních kolektorů
Solární systém se buduje proto, aby ušetřil náklady na topení a přípravu TUV. Aby byl systém návratný, musí se samozřejmě jeho vložené finance vrátit dříve než skončí jeho životnost. Vzhledem k současným cenám fosilních paliv je návratnost výše uvedených solárních systémů 10 let, životnost 30 a více let.

Ceny fosilních paliv se budou zvyšovat - viz. uvedeno úvodem, návratnost těchto systémů bude tedy rychlejší. 1/3 až 1/4 životnosti solárního systému tento zhodnocuje vložené finanční prostředky pro úhradu nákladů na pořízení. Roční úspora za spotřebovanou solární energii přestavuje při současných cenách fosilních paliv 15.000,--Kč. Při dvojnásobné ceně fosilních paliv - bude tato úspora 30.000,--Kč ročně (získané množství sluneční energie je a bude stále stejné). Předpokládáme tedy provozování solárního systému nejméně 20 let po jeho zaplacení tzn., že 20 let solární systém vydělává ročně 30.000,--Kč což představuje úsporu 600.000,--Kč.

Uvedené ekonomické bilance platí pro solární systém týkající se přitápění a ohřev TUV a také systém s tepelným čerpadlem a je tedy zřejmé, že vynaložená investice bude v časovém horizontu 30 let zhodnocena přibližně 400%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama